EMP 2021/2022

(30. 9. 2022)

Naloge in rešitve vseh pisnih izpitov v študijskem letu 2021/2022


(5. 9. 2022)

3. pisni izpit: REŠITVE in REZULTATI

V priloženih dokumentih objavljam naloge, rešitve nalog (s točkovalnikom) in tabelo rezultatov3. pisnega izpita skupaj s končnimi ocenami po 3. pisnem izpitu. Kot ponavadi, stolpci n1p, n2p in n3p vsebujejo številke pravilno rešenih korakov pri vsaki nalogi (kakor so označeni v rešitvah), stolpci n1, n2 in n3 pa število doseženih točk pri posamezni nalogi. Podatek o pravilno rešenih korakih naj bi ob fotografijah oddanih rešitev vsakomur omogočil, da bo čim bolje razumel število dodeljenih točk. Skupno število točk doseženih na 3. pisnem izpitu v stolpcu i3 je pomnoženo z 2 in zapisano v stolpec “vsota”, na podlagi česar je po standardnem kriteriju določena ocena. Če je ta ocena boljša kot ocena po 1.A in 1.B oziroma po 2. pisnem izpitu, je označena z modro barvo.

Kot ponavadi sem ocenjeval dokaj prizanesljivo. Le delno pravilni koraki, ki pa sem jih točkovno v celoti priznal, so označeni v oklepaju. V glavnem sem to naredil zaradi manjkajočih točk do višje ocene, kjer sem občasno tudi podaril kakšno osminko točke, če drugače ni šlo.

Kdor ima občutek, da sem ga ocenil narobe, naj mi prosim piše na moj elektronski naslov.

Ker s 3. pisnim izpitom zaključujemo študijsko leto, vsem želim veliko uspehov tudi v prihodnosti.

– Martin Klanjšek


(12. 8. 2022)

Napoved 3. PISNEGA IZPITA iz vaj

3. in s tem zadnji pisni izpit iz vaj bomo pisali v petek, 2. 9. 2021, s pričetkom ob 13:00 v predavalnici F1. Izpit bo vseboval tri naloge, čas reševanja bo 90 minut. V poštev pride vsa snov. Na izpitu bo dovoljeno uporabljati

1) spisek enačb dostopen kot priponka eno novico pod napovedjo 1.B pisnega izpita (potrebno si ga je natisniti, nekaj kopij bom imel s sabo za vsak slučaj),

2) matematični priročnik in

3) kalkulator.

Katera ocena OBVELJA? Že pridobljene ocene (na 1.A in 1.B ali na 2. pisnem izpitu) z udeležbo na 3. pisnem izpitu ni mogoče pokvariti. Obvelja boljša ocena.

Morebitno pisanje NA DALJAVO. Če bo kdo na dan pisanja 3. pisnega izpita v izolaciji (zaradi okužbe s covidom), mu bom vsekakor omogočil pisanje na daljavo. Vsakdo, za kogar bi to veljalo, naj mi dan pred tem to sporoči.

PRIJAVA na izpit. Vse, ki se nameravate izpita udeležiti, prosim, da svojo udeležbo napoveste na tej povezavi v spletni učilnici. Vnaprejšnje poznavanje predvidene udeležbe mi bo omogočilo, da se bom lahko primerno organiziral in po pisnem izpitu čimprej pregledal rešitve vseh udeležencev.

– Martin Klanjšek


(5. 2. 2022)

2. pisni izpit: REŠITVE in REZULTATI

Ker se je začel podaljšani vikend in ker bo sredi naslednjega tedna že ustni izpit, sem se potrudil in oddane rešitve pregledal karseda hitro. 🙂 V priloženih dokumentih objavljam naloge, rešitve nalog (s točkovalnikom) in tabelo rezultatov2. pisnega izpita skupaj z ocenami po 2. pisnem izpitu. Kot ponavadi, stolpci n1p, n2p in n3p vsebujejo številke pravilno rešenih korakov pri vsaki nalogi (kakor so označeni v rešitvah), stolpci n1, n2 in n3 pa število doseženih točk pri posamezni nalogi. Podatek o pravilno rešenih korakih naj bi ob fotografijah oddanih rešitev vsakomur omogočil, da bo čim bolje razumel število dodeljenih točk. Skupno število točk doseženih na 2. pisnem izpitu v stolpcu i2 je pomnoženo z 2 in zapisano v stolpec “vsota”, na podlagi česar je po standardnem kriteriju določena ocena. Če je ta ocena boljša kot ocena po 1.A in 1.B pisnem izpitu, je označena z rdečo barvo.

Kot ponavadi sem ocenjeval dokaj prizanesljivo. Le delno pravilni koraki, ki pa sem jih točkovno v celoti priznal, so označeni v oklepaju. V glavnem sem to naredil zaradi manjkajočih točk do višje ocene, kjer sem občasno tudi podaril kakšno osminko točke, če drugače ni šlo.

Kdor ima občutek, da sem ga ocenil narobe, naj mi prosim piše na moj elektronski naslov.

Ker z 2. pisnim izpitom zaključujemo semester, vsem želim veliko uspehov tudi v prihodnosti.

3. pisni izpit bo v petek, 2. 9. 2022 ob 13:00 v predavalnici F1. Obvestilo o izpitu bom objavil sredi avgusta.

– Martin Klanjšek


(31. 1. 2022)

Napoved 2. PISNEGA IZPITA iz vaj

2. pisni izpit iz vaj bomo pisali v četrtek, 3. 2. 2021, s pričetkom ob 10:00 v predavalnici VFP. Izpit bo vseboval tri naloge, čas reševanja bo 90 minut. V poštev pride vsa snov. Na izpitu bo dovoljeno uporabljati

1) spisek enačb dostopen kot priponka eno novico pod napovedjo 1.B pisnega izpita (potrebno si ga je natisniti, nekaj kopij bom imel s sabo za vsak slučaj),

2) matematični priročnik in

3) kalkulator.

Katera ocena OBVELJA? Že pridobljene ocene (na 1.A in 1.B pisnem izpitu) z udeležbo na 2. pisnem izpitu ni mogoče pokvariti. Obvelja boljša ocena.

Morebitno pisanje NA DALJAVO. Če bo kdo na dan pisanja 2. pisnega izpita v izolaciji (zaradi okužbe), v karanteni (zaradi tveganega stika) ali z bolezenskimi znaki (ki bi lahko kazali na okužbo), mu bom vsekakor omogočil pisanje na daljavo. Prosim, da mi vsi, za katere velja (ali bo še veljal) kateri izmed teh treh pogojev, to čimprej sporočite.

PRIJAVA na izpit. Vse, ki se nameravate izpita udeležiti, prosim, da svojo udeležbo napoveste na tej povezavi v spletni učilnici. Vnaprejšnje poznavanje predvidene udeležbe mi bo omogočilo, da se bom lahko primerno organiziral in po pisnem izpitu čimprej pregledal rešitve vseh udeležencev.

– Martin Klanjšek


(28. 1. 2022)

1.B pisni izpit: REŠITVE in REZULTATI

V priloženih dokumentih objavljam naloge, rešitve nalog (s točkovalnikom) in tabelo rezultatov1.B pisnega izpita skupaj z ocenami po 1.A in 1.B pisnem izpitu. Tabela je urejena na naslednji način:

– v prvem stolpcu (vpisna) je vpisna številka sodelujočega,

– v drugem stolpcu (i1A) je dosežek 1.A pisnega izpita,

– v naslednjih treh stolpcih (n1p, n2p, n3p) so navedeni pravilno rešeni koraki pri vsaki nalogi (oštevilčeni od 1 do 8, kakor v rešitvah, vsak vreden 1/8 = 0.125 točke),

– v naslednjih treh stolpcih (n1, n2, n3) je navedeno število doseženih točk pri vsaki nalogi,

– v naslednjem stolpcu (i1B) je vsota doseženih točk na 1.B pisnem izpitu,

– v zadnjih dveh stolpcih pa sta skupna vsota doseženih točk (vsota) in ustrezna ocena (ocena).

Podatek o pravilno rešenih korakih naj bi ob fotografijah oddanih rešitev vsakomur omogočil, da bo čim bolje razumel število dodeljenih točk.

Kot ponavadi sem ocenjeval razmeroma prizanesljivo. Le delno pravilni koraki, ki pa sem jih točkovno v celoti priznal, so označeni v oklepaju. V glavnem sem to naredil zaradi manjkajočih točk do višje ocene, kjer sem občasno tudi podaril kakšno osminko točke, če drugače ni šlo.

Spet sem na hitro naredil primerjavo z rezultati po 2. kolokviju v letih 2020 in 2019, ko so preverjanja tudi še potekala v živo. Tokrat je povprečno število doseženih točk po 1.A in 1.B pisnem izpitu znašalo 3.0 točke (pri čemer so upoštevane tudi ničle tistih, ki niso prišli na 1.B pisni izpit), kar je povsem primerljivo s 3.1 leta 2020 in 3.0 leta 2019. Sklepam torej, da so imele naloge približno enako težavnost kot v prejšnjih letih. Spodaj objavljam tudi histogram števila doseženih točk po 1.A in 1.B pisnem izpitu. Navpične črte označujejo meje za posamezne ocene. Lepo je vidno, da je tik pod vsako mejo praznina, tik nad njo pa največja gostota. 🙂

Kdor ima občutek, da sem ga ocenil narobe, naj mi prosim piše na moj elektronski naslov.

Obvestilo glede 2. pisnega izpita bom objavil med vikendom.

– Martin Klanjšek


(20. 1. 2022)

1.B pisni izpit: trenutno stanje, pisali bomo V ŽIVO

Ker so se mi do tega trenutka le trije oglasili s predlogom, da bi glede na svoje zdravstveno stanje pisali na daljavo, bo jutrišnji 1.B pisni izpit za vse ostale potekal v živo. Pogoj za udeležbo na izpitu je, kot smo že vajeni, izpolnjevanje PCT pogoja. Navodila za sam izpit so podana dve novici nazaj. Vseeno pa vsakogar, ki bi danes ali jutri dopoldne začutil bolezenske znake (ali pa je v karanteni ali izolaciji), prosim, da ostane doma in mi to sporoči, da mu omogočim pisanje na daljavo.

– Martin Klanjšek


(17. 1. 2022)

1.B pisni izpit: pisanje NA DALJAVO za tiste, ki bodo v izolaciji, v karanteni ali z bolezenskimi znaki

Ker se število okužb s covidom v splošni populaciji izjemno hitro povečuje, je mogoče, da vas bo na dan pisanja 1.B pisnega izpita, 21. 1. 2022, znatno število v izolaciji (zaradi okužbe), v karanteni (zaradi tveganega stika) ali z bolezenskimi znaki (ki bi lahko kazali na okužbo). Prosim, da mi vsi, za katere velja kateri izmed zgornjih treh pogojev, to čimprej sporočite, da vam omogočim pisanje na daljavo.

Če se bo do konca srede, 19. 1. 2022, izkazalo, da bo takšnih primerov veliko (več kot okoli 10), pa bom zaradi zagotovitve čimbolj enakih pogojev za vse razmislil o splošnem pisanju na daljavo, se pravi za vse. V tem primeru bom to objavil v četrtek, 20. 1. 2022. Prosim vas torej, da spremljate to spletno stran in svojo e-pošto, na katero boste v tem primeru prejeli obvestilo preko spletne učilnice.

– Martin Klanjšek


(17. 1. 2022)

NAPOVED 1.B pisnega izpita (2. kolokvija)

V petek, 21. 1. 2022 bomo pisali 1.B pisni izpit (po starem 2. kolokvij), in sicer s pričetkom ob 13:00. Če se epidemiološka slika ne bo bistveno poslabšala, bomo pisali v živo v predavalnici VFP, kakor je bilo načrtovano. V nasprotnem primeru bom objavil ustrezno obvestilo na tej spletni strani in hkrati v spletni učilnici (tako da boste obvestilo dobili po e-pošti). Prosim vas, da torej v prihodnjih dneh sproti spremljate bodisi to spletno stran bodisi e-pošto, najbolje pa oboje.

V poštev pride snov od vključno 9. vaj (magnetna indukcija) pa do konca. Izpit bo vseboval tri naloge, čas reševanja pa bo 90 minut. Na izpitu bo dovoljeno uporabljati:

1) spisek enačb dostopen na povezavi v predhodnem obvestilu (natisnite si ga sami, s sabo pa bom za vsak slučaj imel nekaj kopij),

2) matematični priročnik,

3) kalkulator.

Besedila nalog praviloma vsebujejo tudi za reševanje potrebne “matematične pripomočke”, kot so splošne rešitve Laplaceovih enačb, zahtevnejši integrali, zapis vektorskih operatorjev v raznih koordinatah itd.

– Martin Klanjšek


(10. 1. 2022)

Spisek enačb za uporabo pri 1.B, 2. in 3. pisnem izpitu

Spodaj objavljam spisek enačb za uporabo na pisnih izpitih. Spisek enačb je na ločenih povezavah tako v slovenščini kot v angleščini.

– Martin Klanjšek


(10. 1. 2022)

Sproti osvežena zbirka nalog do vključno zadnjih, 14. vaj

Na spodnji povezavi objavljam vedno znova osveženo zbirko nalog, ki jih rešujemo na vajah. Zbirko osvežujem vsak torek dopoldne, pred torkovimi vajami. Nove naloge dodajam na koncu dokumenta.

– Martin Klanjšek


(10. 1. 2022)

Zgodbe iz aktualne fizike

Tole je seznam petminutnih zgodb o nedavnih pomembnih odkritjih v fiziki (predvsem z mojega področja fizike kondenzirane snovi in kvantnih materialov), ki jih pripovedujem na začetku vsakih vaj. Vsaka zgodba je opremljena z ustrezno referenco.

1) Napoved letošnje Nobelove nagrade iz fizike (Aspect, Clauser in Zeilinger za eksperimentalno potrditev kvantne prepletenosti, ki je osnova kvantne fizike in nastajajočega področja kvantne informatike): Nine Nobel Prize Predictions for 2021

2) Wignerjev kristal (“fotografija” kristala, ki nastane iz prevodniških elektronov omejenih na gibanje v ravnini): This is what a solid made of electrons looks like

3) Četvorke elektronov tik nad superprevodnim stanjem (novo stanje snovi, v katerem se elektroni namesto v Cooperjeve pare superprevodnega stanja povežejo v četvorke): Experiments reveal formation of a new state of matter: Electron quadruplets (poljuden spremni tekst) in State with spontaneously broken time-reversal symmetry above the superconducting phase transition (članek o odkritju)

4) Premikanje nemagnetnih predmetov z elektromagneti (prvi prikaz takšnega premikanja, ki bi lahko bilo uporabno za odstranjevanje nevarnih predmetov v vesolju): Non-magnetic objects induced to move by electromagnets (poljudni spremni tekst) in Dexterous magnetic manipulation of conductive non-magnetic objects (članek o odkritju)

5) Modeliranje epidemije covid-19 (z uporabo modela SEIR, ki je sistem sklopljenih diferencialnih enačb, so proučevali učinkovitost različnih strategij cepljenja, ko cepiva primanjkuje): COVID-19 vaccination strategies: When is one dose better than two?

6) Korelacije v interagirajočem Bose-Einsteinovem kondenzatu (prva eksperimentalna potrditev pred 70 leti napovedanih korelacij): Bogoliubov’s correlations confirmed (poljuden spremni tekst) in Observation of pairs of atoms at opposite momenta in an equilibrium interacting Bose gas (članek o odkritju)

7) Ne bozoni ne fermioni, pač pa anyoni (eksperimentalna potrditev posebne vrste anyonov, Majoranovih fermionov v magnetu Kitaeva na mreži satovja, do katere je prišla moja raziskovalna skupina): Observation of two types of fractional excitation in the Kitaev honeycomb magnet (članek o odkritju) in Inside the Knotty World of ‘Anyon’ Particles (poljudni članek o anyonih)

8) Paulijeva blokada (prva eksperimentalna potrditev povečane transparence degeneriranega Fermijevega plina zaradi odsotnosti končnih stanj, v katera bi lahko prešli fermioni ob sipanju svetlobe): No vacancy in the Fermi sea (poljudni članek o treh sočasnih odkritjih) in Observation of Pauli blocking in light scattering from quantum degenerate fermions, Pauli blocking of light scattering in degenerate fermions, Pauli blocking of atom-light scattering (članki o odkritjih)

9) Potrditev obstoja magnetnih monopolov (eksperimentalna opazitev takšnega skoka električnega toka skozi superprevodno zanko, ki bi ravno ustrezal prečkanju magnetnega monopola skozi zanko na dan 14. 2. 1982): First Results from a Superconductive Detector for Moving Magnetic Monopoles (članek o tem enkratnem odkritju) in Why doesn’t our Universe have magnetic monopoles? (poljudni članek, ki govori tudi o tem, da odkritja nikoli več niso uspeli ponoviti)

10) Kvantni simulator kvantne spinske tekočine (simulacija tega enigmatičnega magnetnega stanja s kvantnim računalnikom Sycamore in s hladnimi atomi v optični pasti): Programming a quantum phase of matter (poljudni članek), Probing topological spin liquids on a programmable quantum simulator in Realizing topologically ordered states on a quantum processor (članka o odkritjih)

11) Magnetni monopoli v spinskem ledu (osnovne vzbuditve v posebni vrsti magnetov, ki imajo strukturo vodnega ledu, so lahko kvazidelci, ki imajo vse lastnosti magnetnih monopolov): Observing Magnetic Monopoles in Spin Ice using Electron Holography (predlog zaznave monopolov z elektronsko holografijo), Elementary excitations in spin ice take the form of magnetic monopoles (poljudni članek o magnetnih monopolih v spinskem ledu) in Freedom for the poles (poljudni članek o prvi zaznavi magnetnih monopolov v spinskem ledu leta 2008)

12) Bose-Einsteinova kondenzacija svetlobe (ko fotone na primeren način omejimo na notranjost votline napolnjene z barvilom, dobijo maso in jih lahko kondenziramo): Bose–Einstein condensation of photons in an optical microcavity (članek o potrditvi Bose-Einsteinove kondenzacije svetlobe leta 2010) in Particles of light (poljudni članek o tem odkritju)

13) Nematska elektronska tekočina v zasukanem dvojnem dvoplastnem grafenu (v zasukanem grafenu, laboratoriju za številne nove faze, lahko nastane tudi zanimiva tekočina elektronov, ki spominja na ureditev v nematskem tekočem kristalu): Moiré nematic phase in twisted double bilayer graphene (članek o odkritju) in The preferred direction (poljudni članek o tem odkritju)

14) Doseganje zelo visokih magnetnih polj (s superprevodnimi magneti gre do ~25 T, s hlajenimi uporovnimi magneti do ~40 T, v implodirajočih ali stiskajočih magnetih pa v pulznem načinu tudi do več kot 1000 T, kar je tako močno polje, da je ciklotronski polmer elektrona v njem reda velikosti 1 nm, kar ustreza atomskim dimenzijam): Record indoor magnetic field of 1200 T generated by electromagnetic flux-compression (članek o doseganju rekordnih polj) in Spin triplet exciton condensations in LaCoO3 at ultrahigh magnetic fields up to 600 T (čisto nedavni članek o meritvah Bose-Einsteinove kondenzacije triplonov v visokih magnetnih poljih)

Če kdo nima dostopa do katere izmed povezav, pa si želi ustrezni članek, naj mi brez zadržkov piše s prošnjo po članku.

– Martin Klanjšek


(21. 12. 2021)

Vaje naslednji teden odpadejo

V skladu s splošnim trendom odpovedujem vaje v prazničnem tednu (28. 12. in 30. 12.), tako da se naslednjič vidimo 4. 1. in 6. 1. 2022. Vsem želim lep konec leta in uspešen začetek prihodnjega leta. Naslednji teden pa si torej kar sami preberite kakšno zgodbico iz sodobne fizike. 🙂

– Martin Klanjšek


(7. 12. 2021)

1.A pisni izpit: REŠITVE in REZULTATI

V priloženih dokumentih objavljam naloge, rešitve nalog (s točkovalnikom) in tabelo rezultatov 1.A pisnega izpita. Tabela je urejena na naslednji način:

– v prvem stolpcu je vpisna številka sodelujočega,

– v naslednjih treh stolpcih (n1p, n2p, n3p) so navedeni pravilno rešeni koraki pri vsaki nalogi (oštevilčeni od 1 do 8, kakor v rešitvah, vsak vreden 1/8 = 0.125 točke),

– v naslednjih treh stolpcih (n1, n2, n3) je navedeno število doseženih točk pri vsaki nalogi,

– v zadnjem stolpcu pa je vsota doseženih točk.

Podatek o pravilno rešenih korakih naj bi ob fotografijah oddanih rešitev vsakomur omogočil, da bo čim bolje razumel število dodeljenih točk.

Ocenjeval sem razmeroma prizanesljivo. Le delno pravilni koraki, ki pa sem jih točkovno v celoti priznal, so označeni v oklepaju. Pri 3. nalogi sem kriterij prilagodil rahli zmedi zaradi tipkarske napake. Ocenjeval sem seveda primer s kosinusom, kakor je pisalo v besedilu naloge. Če pa je kdo vseeno reševal primer s kvadratom kosinusa, sem mu prav tako priznal vse pravilne korake za ta primer.

Na hitro sem naredil primerjavo s 1. kolokvijem v letih 2019 in 2018, ko sta tudi še potekala v živo. Tokrat je povprečno število doseženih točk znašalo 1.59, kar je povsem primerljivo z 1.59 leta 2019 in 1.63 leta 2018. Sklepam torej, da so imele naloge približno enako težavnost kot v prejšnjih letih. Spodaj objavljam tudi histogram števila doseženih točk. Kot je veljalo vsa prejšnja leta, bo tudi tokrat za pozitivno oceno verjetno potrebno zbrati 1.25 točke na delni (1.A ali 1.B) pisni izpit.

Kdor ima občutek, da sem ga ocenil narobe, naj mi prosim piše na moj elektronski naslov.

– Martin Klanjšek


(6. 12. 2021, osveženo 7. 12. 2021)

Obvestilo glede objave REZULTATOV 1.A pisnega izpita

Rezultate bom objavil jutri, v torek, 7. 12. 2021, pozno popoldne pozno zvečer. Zaradi nerodnih okoliščin mi danes ali pa celo že čez vikend žal ni uspelo. Opravičujem se za zakasnitev.- Martin Klanjšek


(30. 11. 2021)

Prošnja po potrditvi PRISOTNOSTI današnjih obiskovalev 1. skupine vaj

Ker sem pred začetkom današnjih vaj za 1. skupino v spletni učilnici pozabil odpreti polje za vnos prisotnosti, vse danes prisotne prosim, da čimprej vnesejo svojo prisotnost na današnjih vajah. Hvala.

– Martin Klanjšek


(26. 11. 2021)

POJASNILO in OPRAVIČILO glede 3. naloge na 1.A pisnem izpitu

Proti koncu časa reševanja sem se po vprašanju enega izmed študentov zavedel, da se mi je pri 3. nalogi zgodila tipkarska napaka. Namesto navedene odvisnost površinske gostote naboja \cos{\theta} bi moralo pisati \cos^2{\theta}, s kvadratom torej. Tako, kot je zapisano, namreč električno polje v središču krogelne lupine ne pride enako nič, pač pa je končno. Ne da se torej pokazati, da je enako nič, lahko pa se vseeno izračuna gradient polja, ki pa pride enak nič. V nalogi s kvadratom \cos bi bilo ravno obratno.

Za napako in morebitno zmedo se vsem iskreno opravičujem! Olajšujoča okoliščina je vsaj to, da je naloga s \cos, kakršno ste torej reševali in kakršno bom ocenjeval, precej lažja kot pa naloga s kvadratom \cos.

– Martin Klanjšek


(16. 11. 2021)

NAPOVED 1.A pisnega izpita (1. kolokvija)

V petek, 26. 11. 2021 bomo v predavalnici VFP pisali 1.A pisni izpit (po starem 1. kolokvij), in sicer s pričetkom ob 17:00. V poštev pride snov do vključno 8. vaj, ki jih bomo imeli naslednji teden, in sicer vključno z Ohmovim zakonom (zadnja naloga Upor prevodne ploščice). Izpit bo vseboval tri naloge, čas reševanja pa bo 90 minut. Na izpitu bo dovoljeno uporabljati:

1) spisek enačb dostopen na spodnji povezavi (lahko si ga natisnete sami, s sabo pa bom za vsak slučaj imel nekaj kopij),

2) matematični priročnik,

3) kalkulator.

Besedila nalog praviloma vsebujejo tudi za reševanje potrebne “matematične pripomočke”, kot so splošne rešitve Laplaceovih enačb, zahtevnejši integrali, zapis vektorskih operatorjev v raznih koordinatah itd.

– Martin Klanjšek


(9. 11. 2021)

Evidenca PRISOTNOSTI pri vajah

V skladu z navodili NIJZ moramo po novem beležiti tabelo prisotnih na vseh predavanjih in vajah. Zato vsakogar prosim, da se na dan, ko se bo udeležil vaj iz EMP, vpiše v tabelo prisotnosti na vajah (za tisti dan), ki jo najde na spletni učilnici. Poleg možnosti za prisotnost je na voljo tudi možnost o izpolnjevanju pogoja PC (preboleli ali cepljeni), ki pa jo izpolnijo le tisti, ki to želijo. Tega podatka fakulteta od študentov namreč ne sme zahtevati, lahko pa ga vsakdo poda prostovoljno. Podatek pa bo prišel prav pri hitrem odločanju o tem, za koga je v primeru okužbe obvezna karantena.

– Martin Klanjšek


(20. 10. 2021)

Posnetki lanskih vaj

Na vrhu spletne strani lanskih vaj sem zbral povezave na posnetke posameznih lanskih vaj. Posnetki so namenjeni kot podporno gradivo tistim, ki bodo pri določenih vajah odsotni ali pa jim bodo težje sledili. Letošnji program vaj bo zelo podoben lanskemu. Trudil se bom edinole, da bi bili toliko hitrejši, da bi nam na koncu uspelo obdelati tudi poglavje o antenah in sevanju, ki smo ga lansko leto morali izpustiti.

Kljub objavi posnetkov pa vsem svetujem, naj vaje obiskujejo v živo. Prepričan sem, da se tako od vaj odnese največ.

– Martin Klanjšek


(18. 10. 2021)

Določeni TERMINI KOLOKVIJEV in PISNIH IZPITOV iz vaj

V preteklih dveh tednih so potekala usklajevanja terminov, tako da imamo končno določene vse termine pisnih preverjanj znanja:

1.A pisni izpit (1. kolokvij): petek, 26. 11. 2021 ob 17:00 v predavalnici VFP,

1.B pisni izpit (2. kolokvij): petek, 21. 1. 2022 ob 13:00 v predavalnici VFP,

2. pisni izpit: četrtek, 3. 2. 2022 ob 10:00 v predavalnici VFP,

3. pisni izpit: petek, 2. 9. 2022 ob 13:00 v predavalnici F1.

Pred kratkim se je vodstvo fakultete odločilo za preimenovanje preverjanj znanja. Ker dva kolokvija že omogočata pridobitev ocene iz vaj, skupaj tvorita 1. pisni izpit (A in B), sledita pa še 2. in 3. pisni izpit.

– Martin Klanjšek


(4. 10. 2021)

Naloge in rešitve nalog s kolokvijev in izpitov prejšnjih let

Naloge in rešitve nalog so objavljene na naslednjih povezavah, vsakič kot seznam povezav na vrhu strani:

Skupaj gre za zbirko več kot 120 nalog z rešitvami, ki jo priporočam kot pripomoček pri pripravljanju na prihajajoče kolokvije in izpite. V primeru kakršnihkoli vprašanj glede nalog sem na voljo, bodisi v živo po vajah bodisi preko e-pošte bodisi preko aplikacije Zoom (po vnaprejšnjem dogovoru).

– Martin Klanjšek


(4. 10. 2021)

Vaje iz EMP v študijskem letu 2021/2021

Pozdrav vsem novim obiskovalcem te spletne strani! V študijskem letu 2021/2022 bodo vaje iz EMP končno spet potekale popolnoma v živo. Zaradi večjega števila obiskovalcev bodo organizirane v dveh skupinah, in sicer:

1) ob torkih od 10:15 do 12:00 v predavalnici F2 ter

2) ob četrtkih od 10:15 do 12:00 v predavalnici F4.

Obe skupini vaj bom vodil jaz, program v obeh skupinah pa bo popolnoma enak. Vsakdo si lahko poljubno izbere skupino, je pa zaradi lažjega spremljanja vaj priporočljivo, da se enakomerno razporedite po obeh skupinah.

Lep pozdrav in se kmalu vidimo!

– Martin Klanjšek